4 טיפים לניהול זמן נכון

4 טיפים לניהול זמן נכון

ניהול זמן

כולנו חווים את ההרגשה שאין מספיק שעות ביממה. יש גבול בכמות שעות השינה שניתן לקצץ ולצערנו, לא ניתן להוסיף שעות ליממה. אומנם, ישנם מגוון של כללים קלים ופשוטים לניהול זמן, כך שנוכל לפנות זמן לדברים החשובים תוך קיצוץ בדברים ששורפים לנו שעות.

אז איך יהיה לך יותר זמן? התשובה היא פשוטה: זהו משימות או סיטואציות ששואבות ממכם זמן, גורמות לכם להתמהמה ובצעו שינויים בהתאם. במאמר הבא נלמד יחד 4 כללים קלילים ל-ניהול זמן יעיל יותר, כך שתוכלו להספיק יותר ב24 שעות.

 

1. הציבו מטרות ברורות.

מטרה כללית לא מייצרת מוטיבציה חזקה מספיק. מאוד קשה לעבוד עם תשוקה ואדרנלין עבור פרויקט או מטרה שאינה מלהיבה אותך, כתוצאה מכך אנו נוטים להתמהמה יותר וכמובן לתרץ זאת בכך שאין לנו מספיק זמן.  

למרות זאת, אם יש לך מטרה ברורה, כמו "לקנות דירה במיליון שקל עוד שנתיים", אזי יש לך עם מה לעבוד. ככל שנרצה את המטרה יותר, כך המוטיבציה שלנו תהיה גבוה יותר. עם מטרה ברורה בראש, יש לך את היכולת לפרק את המטרה לחלקים ברי השגה שלבסוף ירכיבו את המטרה בשלמותה.

מחקרים מדעיים מחזקים את החשיבות של הצבת מטרות ברורות. "תאוריית המטרה", המבוססת על מחקרים שנעשו בשנות השישים על ידי ד"ר אדוין לוק וד"ר גריי לאטמן שחקרו את הקשר בין ביצועים ומטרות. ממחקריהם הוכח כי יש קשר חזק בין מידת הספציפיות של מטרה לבין רמות הביצוע של הנבדקים. ככל שמטרה יותר ספציפית וברורה יותר כך ביצועי הנבדקים וניהול הזמן שלהם היו טובים יותר, בהשוואה למטרות כללילות ופשוטות. 

בנוסף, שמירה על רמת מוטיבציה גבוהה תמיד תעזור.

 

2. צרו שיגרה והתמידו בה.

שיגרה מוצלחת ללא ספק מתגמלת. אם אתם לא נצמדים לשגרה מוצלחת, כנירא שאינכם יודעים מהו ניהול זמן. כדוגמה קיצונית, שקלו את שיגרת הבוקר המוקדמת של מנכ"ל אפל טים קוק. הוא מתעורר ב3:45 בבוקר, בטענה שכך הוא מספיק לעבור על 700 המיילים שהוא מקבל מידי יום ולהתאמן לפני שהוא מגיע למשרד.

שיגרת הבוקר הזאת לא בדיוק בשבילנו, אבל אנחנו יכולים להרוויח המון אם נסגל שגרה יעילה בניהול הזמן שלנו. שקלו לקום מוקדם יותר על מנת להספיק סידורים ומשימות, הקפידו על סביבת עבודה יעילה כך תוכלו להתפנות לעבודה ולנהל את הזמן טוב יותר.

בעזרת הגדרת שיגרה אפקטיבית והתמדה בה, תגלו לאחר זמן מה, שנורא קל להתמיד בה מכיון שהשגרה הפכה כבר לתחביב. 

אתם לא חייבים לצאת לריצת ב5 בבוקר אבל אתם חייבים לנהל שגרה יעילה

3. תנו דין וחשבון.

חוסר ביקורת מצדכם מגדילה את ההסתברות להתמהמהויות, ויתורים ולבסוף, לקושי גדול בגיוס המוטיבציה הנדרשת להשגת המטרה בזמן, אפילו כשמדובר בפרויקט חשוב ויקר ללבכם. הפתרון הוא פשוט: אתם צריכים חבר או מישהו שתצטרכו לתת לו דין וחשבון.

חבר ביקורתי יכול לעזור לכם מאוד בניהול הזמן. חבר ביקורתי הוא מישהו (מנטור, חבר או שותף) שבודק את התקדמותכם ואת הביצועים שלכם בדרך אל המטרה. כאשר אתם יודעים כי יש מישהו שבודק אותכם, כנירא שתשקיעו יותר זמן בעבודה על הפרויקט והסבירות לרביצה מול הספה יורדת משמעותית.

עצם הידיעה שיש "אח גדול" שמסתכל ומבקר את ההתקדמות שלך יכול להיות מקור משמעותי למניעת דחיינות ולהגברת המוטיבציה.

 

4. חיסול הרגלים רעים.

עם עובדה זאת קשה להתמודד, אבל בתדירות מסוימת, התירוץ "אין לי זמן" נולד בעקבות הרגלים רעים. לדוגמה, האם אתם ישנים כל הלילה או שאתם נשארים לצפות בסדרות עד מאוחר? האם אתם כל הזמן ברשתות החברתיות, או שאתם בעיקר משקיעים את הזמן בלבלות עם חברים?

כנירא שעניתם "כן" בעבור לפחות אחת מהשאלות. אחרי הכל, כולנו בני אדם וכל אחד צריך לפעמיים להירגע ולשחרר.

לקחת מנוחה וקצת זמן לעצמכם יכול למעשה לתרום המון להתפתחות שלכם. אבל, אם יש לכם הרגלים כאלה על בסיס יומי, לא תאמינו כמה זמן תוכלו לפנות בעזרת שגרת יום פרודקטיבית יותר.

ניהול זמן יעיל

אז איך אנחנו יכולים לעשות את זה? התחילו לאט ובהדרגה. למשל, ניתן להגביל את הגלישה ברשתות החברתיות לחצי שעה בפעם אחת וישנם המון תוספים שיעשו זאת בשבילכם במידה ולא תצליחו להתמיד. תוכלו להקדיש זמן מוגדר בכל יום לקריאה, למידה או רכישת מיומנות שתתרום להתפתחות האישית והעסקית שלכם על חשבון הרגל רע כמו עוד סדרה בנטפליקס או צפייה באותן החדשות. 

Leave a comment

Send a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *