10 טיפים לניהול עסקי נכון

10 טיפים לניהול עסקי נכון

ניהול עסקי
חושבים לפתוח עסק, להיות עצמאיים אבל פוחדים להיכשל?

אינכם אשמים, הסטטיסטיקה לא ממש מפרגנת לעסקים חדשים. האמת היא ש90% מהעסקים הקטנים נסגרים בשנה הראשונה. אבל…אם הגעתם לפה, כנירא שאתם מסוג האנשים שרוצים להגשים את החלומות והשאיפות שלהם בכל מחיר.

לכן, במיוחד בשבילך כתבתי 10 טיפים שיעזרו לך להצליח ולהשתייך ל10% החיובי שבסטטיסטיקה.

1. תשוקה – אינכם חייבים לאהוב כל דבר ודבר בעסק (וזה גם לא יקרה), אבל אתם חייבים להיות מלאי תשוקה לעסק.

על מנת שהעסק יצליח באמת, עליכם להקדיש המון זמן ואנרגיה בבניית העסק – חשוב שבאמת תאהבו את מה שאתם עושים. בין אם זה לתת ייעוץ פיננסי, לבנות אתרים, לכתוב ספרים או לצייר חתולים. שאלו את עצמכם מה בעסק גורם לכם להתרגש והאם הריגוש הזה שווה את כל ההקרבה הגדולה, כך תוכלו לוודא שאתם על המסלול הנכון.

במידה ויש לך ספקות לגבי אחת מהשאלות הללו, כנירא שפתיחת עסק לא בשבילך.

2. פתחו את העסק עוד בהיותכם שכירים – כמה זמן אתם חושבים שתוכלו להחזיק ללא הכנסות? במידה ואין לכם אבא עשיר, כנירא שלא הרבה.

לכל עסק לוקח זמן להפוך לרווחי. בדיוק כמו אפרוחים השוהים בקן עד להתפתחות מספקת שתאפשר להם לפרוס כנפיים, כך גם לך מומלץ לצבור בסיס, להמשיך להשתכר כרגיל כדי לאפשר לעצמך להשקיע בעסק, לעמוד בהוצאות החודשיות ובמיוחד כדי למנוע התרסקות.

 

3. אל תעשו זאת לבד – כמו שהוזכר למעלה, רוב העסקים החדשים נסגרים בשנה הראשונה מכמה סיבות, אחת מהן היא חוסר ידע. לכן, אתם צריכים מערכת שתתמוך בכם בתהליך (וגם לאחר מכן). חבר משפחה, מנטור או כל אדם רלוונטי.

הדרכה מנוסה היא מערכת התמיכה האולטימטיבית. תעשו לעצמכם טובה, בקשו עזרה ממנטור בתחום שלכם, אחד שכבר התנסה במצב שלכם, בין אם בחינם ובין אם בתשלום – תהיו בטוחים, ההשקעה תחזיר את עצמה.

 

4. צברו לקוחות לפני הכל – אל תחכו "להשקת" העסק באופן רשמי, בלי לקוחות לא תוכלו לשרוד. השקיעו זמן בחיפוש אחר לקוחות. לכו פיזית למקומות בהם לקוחות פוטנציאליים נמצאים או שתשלחו להם הודעה בפייסבוק, הציעו להם להיפגש, לשכור את שירותכם, ליצור שיתופי פעולה עתידיים ולהגדיל את הנטוורקינג שלכם.

בסופו של יום, אף פעם לא מוקדם מידי לשווק את עצמך.

 5. כתבו תוכנית עסקית  – כתיבת תוכנית עסקית תאפשר לנו להבין בצורה טובה יותר מה הם המטרות העסקיות והכלכליות שלנו, תעזור לנו לקבוע תקציבים מוגדרים, למנוע התפזרויות ויצירת אסטרטגיה ברורה.

הסיבה העיקרית לכתיבת תוכנית עסקית לראשונה, לפני שהתחלת בעשייה היא שתוכנית עסקית מאפשרת לך להתמקד בעיקר ולהימנע מבזבוז זמן וכסף על דברים שאינם בתוכנית.

כתבו תוכנית עסקית מפורטת על מנת להישאר ממוקדים

6. עשו מחקר – כמובן שתעשו המון שיעורי בית לפני שתכתבו תוכנית עסקית, אבל זאת רק ההתחלה. לפני שנפתח עסק עלינו להיות מקצוענים בתחומינו, במוצרים השונים ובשירות.

אם אתם עדיין לא שם, כדאי לשקול לעבוד תקופה כשכיר בתעשייה בה תרצו לעבוד, לפני שתצאו לעצמאות. כך תוכלו להישאר מעודכנים, להבין טוב יותר את התעשייה, את המתחרים ובעיקר ללמוד.

 

7. חפשו אחר עזרה מקצועית – מצד שני, הסיבה שאנחנו רק בהתחלה לא אומרת שהננו חייבים להיות מקצוענים בכל נושא. אם אינכם רואי חשבון, שכרו אחד. אם יש צורך בכתיבת חוזה, שכרו עורך דין.

ניתן לבזבז המון זמן וכסף בטווח הארוך על דברים שאיננו יודעים או מוסמכים לעשות.

 

8. עשו סדר בכסף – בנקים ומשקיעים לא אוהבים להשקיע ולממן עסקים ללא מעקב מוכח אחר מצבם הפיננסי, במיוחד בתחילת הדרך.

השתדלו לחסוך ולשמור על ההכנסות בתחילת הדרך כדי לשפר את הסיכויים מול משקיעים פוטנציאלים או קבלת הלוואה.

בנו תוכנית ב' לתרחיש רע כמו נפילה פיננסית, כך תוכלו להימנע מתקלות אפשריות. במידה והתרחיש הנורא אכן מתממש, תוכלו להימנע מפניקה, לחשוב באופן רציונלי ולהתגבר על האתגר בהצלחה.  

 

9. מקצוענות – כל דבר שתעשו בין אם בעולמכם האישי ובין אם בצורה בה אתם עושים עסקים, חייב לשכנע ולהעביר את המסר שאתם מקצוענים המגלגלים עסק רציני. זה אומר ש"החליפה" העסקית שלך חייבת להיות איכותית, כולל כרטיס ביקור מרשים, מספר טלפון של העסק, ומייל עסקי, כזה שלא נגמר בgmail.com.

והכי חשוב, להתנהג באדיבות ולהתייחס לכל אחד כמו ללקוח פוטנציאלי. לכו תדעו מי עומד מולך.

 

10. בירוקרטיה – הרבה יותר קשה ויקר לתקן את הבלאגן לאחר שנעשה.

האם העסק שלך רשום ומוכר על ידי המדינה? האם חשבת על מס הכנסה? ביטוח? בעלות על העסק? רשמת פטנט?

כל זה אולי נשמע מובן מאליו אבל תמיד פשוט יותר להקדים תרופה למכה. עלינו להבין מה תחום האחריות שלנו לפני שנפתח עסק וכדי שנפעל בהתאם.

 

יש לכם עוד טיפים לניהול עסקי טוב יותר? רשמו לנו בתגובות! 

Leave a comment

9 Comments

  1. תודה על הטיפים – מקצועי ולעניין

  2. מעולה תודה רבה! למה לא gmail.com למה?! סתם זה לגמרי מובן פשוט זה הבחירה הנוחה 😅

Send a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *