פונטים בעברית - 8 טיפים לבחירה ושימוש נכון

פונטים בעברית - 8 טיפים לבחירה ושימוש נכון

שימוש נכון בפונטים הוא חלק מכל עיצוב מצליח. ישנם לא מעט חוקים שכדאי לעקוב אחריהם, ובפרט אם אתם מעצבים מתחילים. כך ניתן להבטיח שבראש ובראשונה – העיצוב יהיה נכון וחכם. ככל שמנסים ומתרגלים יותר עם הזמן, כך ניתן ללמוד מטעויות, להקל על מלאכת העיצוב וגם לגבש סגנון וטאץ' אישי.

1. לבחור פונט שמתאים למותג ולקהל

כשאתם בוחרים פונט לעיצוב מסוים, הוא צריך לשקף את הרוח, האישיות והסגנון של המותג – ויש להשקיע בכך מחשבה. בנוסף, יש להתחשב גם בקהל היעד. אם המותג פונה לצעירים – יש לבחור בפונט דינאמי ומודרני. אם הוא פונה למבוגרים – יש לבחור בסגנון קלאסי ושמרני יותר. באותה מידה יש להתחשב במגדר ובפרמטרים נוספים שמאפיינים את קהל היעד.

 2. לבחור פונט ברור וקריא

פונטים בעברית נבדלים האחד מהשני בין היתר גם ברמת הקריאות שלהם (readability או legibility). תמיד כדאי לבחור פונטים שקל לקרוא, ובפרט אם מדובר בקטעי טקסט ארוכים יחסית. אם הקורא צריך לאמץ את העיניים שלו, משמע שבחירת הפונט שגויה מהיסוד ושאתם מפספסים חלק ניכר מהמטרה.

 3. ליצור קונטרסט בין הצבעים

לבחירת הצבעים יש השפעה גדולה על רמת הקריאות של הטקסט. כאשר המודעה צבעונית, לעיתים קשה לשים לב לטקסט ולקרוא אותו כראוי. קונטרסט בין הצבע של הפונט לבין הצבע של רקע העיצוב שלכם יעזור לגולשים לקרוא את הטקסט בקלות. מה שכן – כדאי לשים לב שהניגודיות נעימה לעיניים. בכל מקרה יש להקפיד על שימוש מינימליסטי בצבעים וגוונים שונים ולא להפריז בצבעוניות.

 4. להשתמש בגדלים שונים

לכל טקסט יש היררכיה מסוימת, ועל ידי שימוש בגדלי פונטים שונים – קל להעביר את ההיררכיה הזאת גם לקורא ולפשט עבורו את מלאכת הקריאה. העין שלנו נמשכת אוטומטית לטקסט גדול ובולט יותר, לכן הכותרת הראשית של כל גוף טקסט תמיד צריכה להיות הגדולה ביותר.

 

5. התאמה למסכי המובייל

מסכי המובייל כוללים הרבה פחות מקום מאשר מסכי המחשב המסורתיים, לכן יש להעניק תשומת לב מיוחדת לגודל הפונט בעיצוב למובייל. טקסט קטן מדי לא יהיה קריא, וטקסט גדול מדי עשוי שלא להתאים לגודל המסך. בנוסף, הממשק בסמארטפון כולל חלקים בטקסט שניתן להקליק עליהם, והמעצבים צריכים לוודא שברמה הפונקציונאלית זה אכן אפשרי. בנוסף, יש לשים לב גם לקונטרסט במובייל, בגלל שקריאה במסך בעל תאורה מעומעמת וקונטרסט גבוה עלולה להכאיב לעיניים של הקוראים.

 6. לא להגזים בכמות הפונטים

לרוב לא מומלץ לשלב יותר מדי פונטים שונים בפרויקט אחד. במידה וכן משתמשים במגוון פונטים רחב יחסית, התוצאה צריכה להיות הרמונית ולא כאוטית. לכל פונט צריך להיות תפקיד מוגדר בעיצוב הכללי, אחרת עדיף שלא להשתמש בו.

 7. להשתמש בפונטים מאותה משפחה

במידה ואתם משלבים מספר פונטים בעברית, לרוב מומלץ להשתמש בפונטים מאותה משפחה, על מנת ליצור עיצוב קוהרנטי. עדיף לבחור משפחה שכוללת פונטים מגוונים יחסית, כך שבכל זאת תהיה ניגודיות ברורה ביניהם. הדבר גם יחסוך לכם זמן ומאמץ הדרושים לשילוב מוצלח והתאמה של פונטים ממשפחות שונות.

8. לא לשכוח להיות יצירתי

אמנם יש לא מעט חוקים שכן כדאי להקפיד עליהם בבחירת פונטים, אך מאוד לא כדאי לגרום להם להגביל את היצירתיות שלכם. לא מדובר בתחום של נכון ולא נכון. כדאי לנסות אפשרויות שונות, ללמוד מטעויות ולא פחות חשוב – ממה שעובד לכם. בהחלט כדאי להיות יצירתי ואף "להתפרע" לפעמים. אין נוסחא מושלמת לשימוש נכון בפונטים – השתמשו באינטואיציה ובתחושות האישיות שלכם. בכל זאת מדובר באמנות.

Leave a comment

Send a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *