5 טיפים שיעזרו לך לתפקד טוב יותר תחת לחץ

5 טיפים שיעזרו לך לתפקד טוב יותר תחת לחץ

בעולם של היום, כולנו נמצאים תחת המון לחץ. יזם, בעל עסק, עצמאי או שכיר – כולנו חייבים לדעת להתמודד עם הלחץ כדי להרים על הקשיים, לפתח את עצמנו ולהישאר בריאים. בנוסף, תפקוד טוב תחת לחץ הוא מפתח להצלחה אישית ועסקית.

באופן כללי, לחץ הוא מצב פיזיולוגי המופרש על ידי הגוף כמצב חירום אשר כולנו חובים במגוון עוצמות מפעם לפעם. בגדול, לחץ נוצר כדי לגרום לנו להיות חדים יותר ולהספיק יותר בפחות זמן. אם הגעתם לכאן כנירא שגם אתם עסוקים בלעשות המון דברים כמו פיתוח מוצר, ניהול העסק, עבודה מול לקוחות, חוזים, עמידה בזמנים ושלא נדבר על החיים האישיים. בסה"כ לא לחוץ בכלל!

באופן אישי, מאז ומתמיד היה לי נטייה למלא את סדר היום שלי בכמה שיותר משימות. גם כשאני עמוס בעבודה, בלימודים, בפרויקטים ועוד אלף התחייבויות אחרות. אני תמיד מתחייב לקיים ולהספיק משימות שונות על אף לוח הזמנים הצפוף. לא פעם אני נשאל על ידי קרובי משפחה או חברים קרובים, "למה אתה עושה לעצמך את זה?" ולפעמים גם אני שואל את עצמי, "איך הצלחתי למרות הכל להספיק?". ובכן, כשאני יורד לעומק הפרטים, אני נזכר שישנם טכניקות שלמדתי ליישם לאורך השנים כדי להתמודד עם לחץ.

1. זכרו – בני אדם מתפקדים טוב תחת לחץ.

איך בדיוק? חלקנו יודעים באופן טבעי לעבוד ולתפקד טוב תחת לחץ. אפילו אלו שאינם בורכו ביכולת הללו, לומדים להסתגל. מכיוון שאנו יצורים הישרדותיים, אנחנו אוהבים אתגרים ומשימות קשות המוציאות אותנו מאזור הנוחות ודוחפות אותנו קדימה. לכן, אנשים נוטים להצליח תחת לחץ ולא להיכשל.

אז בניגוד לכולם, אל תסתכלו על לחץ כדבר שלילי. להפך, ברכו את הלחץ וראו בו הזדמנות. תתפלאו עוד יותר לשמוע שלחץ אינו מזיק לבריאות כל עוד אנחנו תופסים אותו כחיובי. דווקא האנשים שנוטים להאריך חיים הם אלו המאמינים כי לחץ הוא דבר חיובי. כלומר, לחץ לא יהרוג אותכם אלא האמונה שלחץ הוא דבר שלילי. 

הסתכלו על הלחץ כדבר חיובי אשר דוחף אותכם להצליח

2. העריכו את האתגרים והסיכונים אותם תיקחו.

ביצוע הערכה למשימה מלחיצה היא בדרך כלל אסטרטגיה יעילה להתמודד עם לחץ מכיוון שהיא מספקת לנו תוכנית פעולה. ברגע שהראש שלנו נקי, אנחנו יכולים לחשוב על הפתרון במקום על הבעיה עצמה.

אם אתם יודעים שמטלה יכולה להתבצע, היא תתבצע. אם אתם חושבים שהמטלה בלתי ניתנת לביצוע, ביצוע הערכה של המטלה, תתן לך את ההזדמנות לקבל פרספקטיבה שונה ולחשוב על דרך בה המשימה כן תוכל להתבצע. כי אין דבר כזה "אי אפשר".

 

3. תתכננו קדימה ותשאלו את עצמכם, "מה אם?"

התוכנית הראשונית שלך מוכרחת להשתנות מפעם לפעם ואפילו להיכשל, אבל היכולת לחשב מסלול מחדש בדיוק היא הסוד להתגבר על כל קושי. תדאגו תמיד לתוכנית חלופית זמינה בתודעה ואפילו לשתיים, כאשר אתם מתכננים לראשונה את הדרך להתגבר על האתגר. חשבו על אלטרנטיבות; אפילו אם אינכם צריכים אותן, הן יעזרו לכם להתמודד עם הסטרס ויכינו אותך להתמודדות עם הבלתי צפוי.

 

4. שליטה עצמית

התגובה שלך לאתגרים שונים היא חלק מתהליך למידה, ולפעמיים חשוב לקחת צעד אחורה כשגירוי מלחיץ מופיע. וודאו כי אתם שואלים את השאלות הנכונות, שיאפשרו לכם להבין את הסיטואציה והאופציות האפשריות בצורה טובה יותר, אפילו באמצע סיטואציה קשה. כך, אתם מפתחים שליטה עצמית, פותרים בעיות ומשמשים דוגמה לאחרים.

 

5. הדרך בה תעשו משהו, היא הדרך בה תעשו הכל.

הדרך בה אתם מתמודדים עם לחץ בעבודה יאפשר לכם להתמודד עם לחץ בסיטואציות אישיות. אם תוכלו לשלוט בלחץ בתחום אחד, תוכלו ללמוד איך להתגבר בקלות על אתגרים אחרים, לגדול ולהתפתח. לבסוף, אותן תקופות לחוצות ומעייפות ישמשו כמקור לגאווה.

התמודדות מוצלחת עם הלחץ של אתמול אינה ערובה להתמודדות מוצלחת עם הלחץ של מחר, אבל היא בונה את הפוטנציאל. המשיכו לפתח את היכולת להתמודד עם לחץ – כך אנו מטפחים את ההצלחה כמקצוענים.

Leave a comment

Send a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *